Niezależność, władza, pieniądze ?

Na ostatnim spotkaniu, w dyskusji o przedsiębiorczosci pojawiło się pytanie – co jest celem zakładania działalności gospodarczej studentów polskich – okazało się, że potrzeba bycia niezależnym. To odróżnia nas od studentów szkockich którzy deklarują najczęściej, że zakładają firmę, aby po jej rozwinięciu dobrze ją sprzedać.

W naszej kulturze i religii  mówienie wprost o pieniądzach nie jest dobrze postrzegane bo przecież “pieniądze szczęścia nie dają” dlatego łatwiej nam zaakceptować określenie powodu do prowadzenia działalności gospodarczej jako potrzebę bycia niezależnym. Jednocześnie w domyśle większość z nas zdaje sobie sprawę, że ilość posiadanych pieniędzy jest miarą niezależności.

Przykłady szkockich studentów wychowanych w innej kulturze i religii pokazują że powodem zakładania firmy jest jej sprzedaż inwestorowi branżowemu  i uzyskanie pieniędzy na realizację kolejnych planów. Czasem uruchomienie następnej firmy.

Niezależność można tu rozumiec jako prawo do samodzielnego decydowania o swym bycie, o swych działaniach. Warto zauwazyć, że słowo niezależność  często pojawia się w towarzystwie słowa władza. Może zatem niezależność jest też zamiennikiem słowa władza do której jedni dążą a inni uciekają.

Czy zatem można postawic tezę, że pragnienie posiadania władzy lub strach przed jej podleganiu jest tym co stanowi powód do rozpoczynania działalności gospodarczej?

One response to “Niezależność, władza, pieniądze ?

  1. Dla mnie własna działalność to przede wszystkim poczucie, że mam los we własnych rękach i mogę o nim decydować.

    Kwestia bycia u władzy lub pod jej wpływem zależy tylko od postrzegania. Teoretycznie przedsiębiorca nie ma przełożonego, ale jest uzależniony od klientów i ich pieniędzy dlatego zabiega o ich przychylność. Bardziej chodzi tu w moim odczuciu o możliwość kierowania swoim życiem i elastyczność, niż strach przed podleganiu władzy. Chyba, ze względu na to, że Polacy od wieków próbowali się wydostać spod czyiś wpływów (zabory, komunizm, teraz podobno UE:)) powstało również takie przekonanie w stosunku do pracy na etacie. W tym ujęciu jesteśmy narodem wiecznie walczącym, ale przecież podpisując umowę o pracę świadomie zgodziłeś na podporządkowanie regułom więc o co tu chodzi?

    Działalność przedsiębiorcza dla mnie również możliwość szukania, tworzenia i wykorzystywania szans, czy to do rozwoju, czy zarobienia pieniędzy. Porównałbym to do zdobywania pożywienia w czasach pierwotnych (chociaż specjalistą w tej tematyce nie jestem). Można sobie wyobrazić, że wchodzisz na pewien teren i od teraz to od Ciebie zależy czy będziesz miał co jeść, czy coś upolujesz, czy będziesz jadł jagody, czy zdobędziesz pożywienie dla rodziny. Sam decydujesz kiedy na co polujesz w zależności od potrzeb, czasami większych lub mniejszych, doskonalisz się swoim fachu, tworzysz narzędzia i wymyślasz nowe sposoby polowania. Wybierasz odpowiednie miejsce i czas, a kiedy potrzebujesz odpoczywasz i świętujesz. Ot takie proste podejście do swojego życia.

    Dla mnie zatem własna działalność to wzięcie odpowiedzialności za własny los i możliwość realizowania swoich marzeń w większym stopniu niż pozwala na to dzisiaj praca na etacie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s