Harmonia czy wolność?

Adam Michnik during his author's meeting in Wr...

Image via Wikipedia

Adam Michnik, legenda Solidarności, spotkał się wczoraj w Loży Dolnośląskiej BCC z przedstawicielami Nauki i Biznesu. To kolejne takie spotkanie w ramach Salonu Gospodarczego DRPIN we Wrocławiu. Wcześniej zaproszenie przyjęli m.in prof. Leszek Balcerowicz i Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Tematem tego spotkania były rozważania pt „Jaki kraj – tacy ludzie”. Dość szybko postawiono pytanie – czy dzisiejsza Europa, a szczególnie Polska, ma jakąś wielką idee, która nas wszystkich jednoczy i porywa? Ideę, do której wszyscy zmierzamy.

W przypadku Polski okazało się, że cel, którym było uzyskanie szeroko rozumianych wolności został osiągnięty. Padały też propozycje, z których wynikało, że teraz to może już nic nie róbmy, aby przypadkiem nie zepsuć tego co mamy. Pytanie: co dalej nie znalazło klarownej odpowiedzi.

Poruszenie wśród dyskutantów wywołała dyskusja o Chinach i pytanie, dlaczego ich gospodarka tak szybko się rozwija, mimo niekorzystnego ustroju politycznego. Można było zauważyć, że harmonia to wartość, którą obywatele Chin cenią sobie najbardziej i do której niezmiennie, od tysięcy lat ,dążą. Strategicznie zaś, od kilkunastu lat, wykorzystują chciwość ludzi zachodu oferując tanią siłę roboczą i otwierając możliwości inwestowania w Chinach.

Dokąd to zmierza? Nie wystarczyło czasu na znalezienie odpowiedzi. Temat dalej pozostaje otwarty

2 responses to “Harmonia czy wolność?

 1. Wedlug mnie za duzo filozofujecie.

  Pisac, mowic latwo. Wezmy sie wszyscy do „roboty” – razem z autorami tego bloga i DRPiN’u.

  Napisalbym wiecej, ale zaloze sie ze komentarze na tym blogu sa ostro moderowane.

  Powodzenia i mniej polityki chlopaki.
  Kamil

 2. Witam,

  Wydaje mi się, że taką wielką, acz bardzo nieudaną ideą był komunizm – pozostały tylko założenia, bo skutki wykonania znamy wszyscy. Wielką ideą była budowa Wielkiej Rzeszy, czystej etnicznie – o katastrofalnych skutkach. Kolejną wielką ideą był Związek Radziecki, w wyniku to której idei zginęło dziesiątki milionów obywateli tego tworu. Boję się kolejnej wielkie „idei”, która nas „zjednoczy” – a w rezultacie podzieli.

  Obecnie na tapecie jest idea Unii Europejskiej, która jednak wydaje się być zbyt trudna w wykonaniu i jej wizerunek burzą biurokraci i bankowcy.

  W Chinach rocznie w wyniku dzieciobójstwa ginie 13 milionów dzieci. Jest to kraj bez Boga, gdzie manipuluje się ludźmi, a każda większa inwestycja państwowa jest źródłem okradania lub zabijania obywateli.

  ….

  Może dla odmiany, kiedyś na świecie najważniejszą ideą stanie się Miłość do Bliźniego? 2000 lat temu zostaliśmy odkupieni na Krzyżu. Ile z tego ma odbicie w naszej kulturze? Jaką jesteśmy Cywilizacją, jakim społeczeństwem?

  Jaka jest pierwsza trójka wartości moralnych? Jeszcze tak niedawno Polacy recytowali niemal jednym tchem – Bóg, Honor, Ojczyzna. Może warto do tych wartości powrócić i nieco udoskonalić wykonanie?

  Moim zdaniem tylko oparcie na prawdziwych wartościach moralnych daje rozwój cywilizacji. Pieniądz, władza, wolność, harmonia nie mogą być celem samym w sobie – a jedynie środkiem do celu – do zbawienia.

  Pozdrawiam Serdecznie,
  Krzysztof Parjaszewski

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s